Lizbona - przewodnik

O LIZBONIE

Historia
Ludność
Rząd i polityka
Ekonomia i biznes
Koszty życia
Pogoda

PODRÓŻ DO LIZBONY

Tanie loty
Porty lotnicze
Port morski
Koleje i dworce
Transport Publiczny
Konsulat i Ambasada
Ważne informacje
Przydatne telefony

CO WARTO ZOBACZYĆ

Muzea
Zabytki
Parki i ogrody
Pozostałe

ROZRYWKA

Restauracje
Nocne życie
Zakupy
Plaże

HOTELE

Hotele 2 gwiazdkowe
Hotele 3 gwiazdkowe
Hotele 4 gwiazdkowe
Hotele 5 gwiazdkowe
Wyszukuwanie hoteli

INNE EUROPEJSKIE MIASTA

Porto
Alicante

Transport publiczny: autobusy, metro, tramwaje, taksówki

Stolica Portugalii jest miastem o dość znacznym zagęszczeniu. Jest także jednym z częściej odwiedzanych miejsc i corocznie przyjmuje ogromne ilości turystów. Dodatkowo położone jest na siedmiu wzgórzach, co znacznie utrudnia komunikację pomiędzy różnymi miejscami w mieście. Jednak władze miasta zadbały o to, aby zorganizować ruch uliczny w najbardziej wygodny sposób i wprowadziły wszystkie niezbędne formy transportu, aby zapewnić jak najlepsze połączenia do każdego zakątka Lizbony.

Sieć transportu lokalnego obejmuje autobusy, tramwaje, metro i taksówki, jak również połączenia promowe z drugą stroną rzeki Tag.

Autobusy

Lizbona obsługiwana jest przez bardzo dobrze rozwiniętą sieć autobusów, kursujących na około 90 trasach. Zapewniają one dobre połączenie ze wszystkimi punktami miasta. Niektóre z nich wyjeżdżają nawet na przedmieścia. Kursuje również specjalna linia Aerobus, która łączy centrum miasta z lotniskiem.

Tramwaje

Tramwaje są tradycyjnym i historycznym środkiem transportu w Lizbonie, jak również ważnym symbolem miasta. Każdy turysta powinien obowiązkowo przejechać się słynną linią nr 28.

Metro

Metro to jeden z najszybszych sposobów podróżowania po Lizbonie. Sieć metra pokrywa prawie całe miasto a stacje usytuowane są w pobliżu interesujących i zabytkowych miejsc, a także w niedalekiej odległości od hoteli.

Taksówki

Taksówki w Lizbonie są bardzo charakterystyczne – czarno-zielone. Są również bardzo tanie, można więc sobie spokojnie pozwolić na przejazdy nimi po Lizbonie, a nawet na wyjazd na przedmieścia miasta.

Połączenie z drugim brzegiem Tagu

Oba brzegi Tagu połączone są dwoma mostami: mostem 25 de Abril – zbudowanym w 1966 roku, oraz mostem Vasco da Gama z 1998 roku. Ten drugi ma długość 71,2 kilometra i jest najdłuższym mostem w Europie. Inna możliwość, aby dostać się na drugi brzeg rzeki to przeprawa promem. W Lizbonie tego typu transportem zarządzają dwie firmy: Transtejo, która działa w kilku punktach miasta: Cacilhas, Montijo. Seixal, Trafaria i Porto Brandao, oraz Soflusa, która zapewnia połączenie do Barreiro.

Wyszukiwarka hoteli w Lizbonie

Data od:       Data do:       

Przewodnik po Lizbonie - EBookSitemap | Kontakt | Polityka Prywatności
Cała zawartość jest własnością portalu lizbonaprzewodnik.pl. Kopiowanie treści jest ściśle zabronione.
(C) LIZBONAPRZEWODNIK.PL 2008 - 2015