Lizbona - przewodnik

O LIZBONIE

Historia
Ludność
Rząd i polityka
Ekonomia i biznes
Koszty życia
Pogoda

PODRÓŻ DO LIZBONY

Tanie loty
Porty lotnicze
Port morski
Koleje i dworce
Transport Publiczny
Konsulat i Ambasada
Ważne informacje
Przydatne telefony

CO WARTO ZOBACZYĆ

Muzea
Zabytki
Parki i ogrody
Pozostałe

ROZRYWKA

Restauracje
Nocne życie
Zakupy
Plaże

HOTELE

Hotele 2 gwiazdkowe
Hotele 3 gwiazdkowe
Hotele 4 gwiazdkowe
Hotele 5 gwiazdkowe
Wyszukuwanie hoteli

INNE EUROPEJSKIE MIASTA

Porto
Alicante

Polityka

Portugalia jest demokratyczną republiką na mocy konstytucji z roku 1976. Głównymi siłami politycznymi reprezentowanymi przez parlamentarna większość, to Partido Socialista (partia socjalistyczna) oraz Partido Social Democrata (socjaldemokracja). Mniejszością w Portugalskim Parlamencie jest Coligação Democrática Unitária składająca się Partido Comunista Português oraz Partido Ecologista "Os Verdes". Również reprezentowane są partie: Bloco de Esquerda (blok lewicowy) oraz Centro Democrático e Social - Partido Popular (centro prawicowa partia nawiązująca do założeń chrześcijańskiej demokracji, konserwatyzmu oraz liberalizmu).

Prezydent jest wybierany na 5 letnią kadencję, i może być wybrany na maksymalnie dwie kadencje. Oficjalną rezydencja prezydenta Portugalii jest Belém Palace. Prezydent teoretycznie posiada szerokie uprawnienia, ale większość z nich jest rzadko używana, w chwili obecnej urząd prezydenta wiąże się z funkcjami nadzoru oraz reprezentacyjnymi.

Rząd Portugalii, spełnia funkcje polityczne, ustawodawcze oraz administracyjne - ma miedzy innymi prawo do negocjacji z innymi krajami lub organizacjami międzynarodowymi, prawo do wydawanie dekretów oraz do podejmowania decyzji administracyjnych. Dodatkowo rząd przedstawia budżet w parlamencie republiki.

Wyszukiwarka hoteli w Lizbonie

Data od:       Data do:       

Przewodnik po Lizbonie - EBookSitemap | Kontakt | Polityka Prywatności
Cała zawartość jest własnością portalu lizbonaprzewodnik.pl. Kopiowanie treści jest ściśle zabronione.
(C) LIZBONAPRZEWODNIK.PL 2008 - 2015