Lizbona - przewodnik

O LIZBONIE

Historia
Ludność
Rząd i polityka
Ekonomia i biznes
Koszty życia
Pogoda

PODRÓŻ DO LIZBONY

Tanie loty
Porty lotnicze
Port morski
Koleje i dworce
Transport Publiczny
Konsulat i Ambasada
Ważne informacje
Przydatne telefony

CO WARTO ZOBACZYĆ

Muzea
Zabytki
Parki i ogrody
Pozostałe

ROZRYWKA

Restauracje
Nocne życie
Zakupy
Plaże

HOTELE

Hotele 2 gwiazdkowe
Hotele 3 gwiazdkowe
Hotele 4 gwiazdkowe
Hotele 5 gwiazdkowe
Wyszukuwanie hoteli

INNE EUROPEJSKIE MIASTA

Porto
Alicante

Historia miasta

Pierwsi mieszkańcy terenów na których leży dzisiejsza Lizbona pojawili się ok 1200 roku p.n.e. Istnieje teoria, że byli to Fenicjanie, którzy osiedlili się na południowym stoku góry, na której dziś mieści się zamek. Pierwsza nazwa Lizbony brzmiała Allis Ubbo co oznaczało w języku Fenicjan „Bezpieczny Port”. Późniejsze nazwy Lizbony to Olissipo lub Olissipona.

Lizbona została zajęta przez Maurów Po inwazji na półwysep iberyjski w VIII wieku n.e. (711 rok). Maurowie byli muzułmanami pochodzącymi z Afryki północnej oraz środkowego wschodu; po zajęciu Lizbony, wybudowali wiele meczetów oraz budynków w stylu arabskim, które przetrwały aż do wielkiego trzęsienia ziemi w 1755. Obecnie dzielnica Lizbony pamiętająca wpływy kultury Maurów nazywa się Cerca Moura.

W 1147 miasto zostało zdobyte przez krzyżowca Alfonsa I Zdobywce, który został pierwszym władcą Portugalii, a od roku 1255 Lizbona jest stolicą Portugalii. Niedługo potem w Lizbonie powstał uniwersytet, a od czasów wypraw morskich i wielkich odkryć geograficznych port w Lizbonie był ważnym ośrodkiem handlu i rozwoju miasta.

1 listopada 1755 miała miejsce niezwykle silne trzęsienie ziemi, które pochłonęło ok 60.000 ofiar i zniszczyło prawie cale miasto. Miasto szybko odbudowano i dzisiejszy układ miasta zawdzięczamy markizowi Pombalowi, ministrowi króla José I, który kierował odbudową.

W kwietniu 1974 w Lizbonie rozpoczęła się „rewolucja goździków”, która obaliła reżim zbudowany przez António de Oliveira Salazara. Zamach stanu odbył się w sposób praktycznie bezkrwawy, a nazwa pochodzi stąd, iż lud wkładał żołnierzom goździki w lufy karabinów.

Wyszukiwarka hoteli w Lizbonie

Data od:       Data do:       

Przewodnik po Lizbonie - EBookSitemap | Kontakt | Polityka Prywatności
Cała zawartość jest własnością portalu lizbonaprzewodnik.pl. Kopiowanie treści jest ściśle zabronione.
(C) LIZBONAPRZEWODNIK.PL 2008 - 2015